Dzięki współpracy z warszawskim biurem Travel Projekt, z którym nawiązaliśmy kontakt podczas rozmów branżowych w ramach ostatniego Regionalnego Forum Turystyki (Bydgoszcz 2018), nasze województwo odwiedziło 19 touroperatorów z Niemiec (3 i 4 października 2020). Skorzystaliśmy z ostatnich “dni wolności”, które poprzedzały ponowne wprowadzenie ograniczeń związanych z pandemią. Zaprezentowaliśmy Toruń, Bydgoszcz i Pałuki.

Przygotowania wymagały ogromnego zaangażowania ze strony naszego partnera, Pana Leszka Ostaszewskiego (Travel Projekt), który z determinacją zapraszał niemieckich organizatorów turystyki do udziału w “Inforeise”. W gronie uczestników znaleźli się również przedstawiciele Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Berlinie. Goście odwiedzili Toruń, Bydgoszcz oraz Pałuki. Ich dwudniowy pobyt (3, 4 października) był niezwykle intensywny. Padły deklaracje włączenia ofert z Kujawsko-Pomorskich Konstelacji dobrych miejsc do katalogów niemieckich biur podróży. Za szczególnie ciekawe uznano takie atrakcje, jak: Starówka w Toruniu; Wyspa Młyńska, Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz Warzelnia w Bydgoszczy; Cukrownia Żnin (nocleg i uroczysta kolacja), przejazd kolejką wąskotorową na Pałukach oraz regionalny poczęstunek przy ognisku w Biskupinie. Każda z takich imprez jest dla nas okazją do szczegółowego zapoznania się z oczekiwaniami zagranicznych touroperatorów. Pozwala spojrzeć na nasze produkty turystyczne z innej perspektywy i daje szansę na ich dostosowanie do zmieniających się potrzeb zagranicznych klientów. Tym bardziej, że pewne wymagania wymagają wyłącznie dobrej woli (opisy eksponatów, menu w języku niemieckim), rezygnacji z przeładowanego programu na rzecz umożliwienia przeżycia i głębszego doświadczenia pobytu w wiodących atrakcjach naszych miast i regionów.

K-POT oraz Travel Projekt serdecznie dziękują wszystkim osobom i instytucjom, które włączyły się w przygotowanie wizyty i wsparły finansowo jej organizację. W udzielenie gościny włączyło się: Miasto Bydgoszcz, Bydgoskie Centrum Informacji; Miasto Toruń, IT Toruń; Starostwo Powiatowe w Żninie, Gmina Żnin, LOT Pałuki.