Massimo Montanari to niezwykle popularny we Włoszech mieszkaniec Reggio Emilia – partnerskiego miasta Bydgoszczy, w którym powstała nasza narodowa pieśń. Do dziś przypomina o tym fakcie tamtejsze Muzeum Hymnu Polskiego.
Massimo jest nie tylko przewodnikiem turystycznym górskim i nizinnym, ale też opowiadaczem, bajkopisarzem i po trosze – czarodziejem bo jak nikt potrafi skupić uwagę małych i dużych słuchaczy podczas swoich naturalistycznych wypraw, którym towarzyszą opowieści o osłach.
Fundacja „Toskania Kociewska” promuje „turystykę juczną”, zwłaszcza na Kociewiu, gdzie spore lokalne grono uczestników ukończyło już kursy: ABC osła, Przewodnik osła, oraz Podstawy Onoterapii. Tym razem o niezwykłych predyspozycjach terapeutycznych osłów przekonają się również goście z województw: dolnośląskiego, świętokrzyskiego i zachodniopomorskiego.
Massimo Montanari przybliża naturę dzieciom i młodzieży w towarzystwie stada 14 osłów. Można go spotkać z podopiecznymi na peryferiach Reggio Emilia. Nie stronią też od centrum miasta, gdzie zatrzymują się na skwerach i w parkach. Lubią też górskie bezdroża. Massimo mówi o sobie, że bardziej niż przewodnikiem – jest „narratorem” swojej ziemi. Od lat opowiada dzieciom i młodzieży o naturze, uczy ją obserwować, szanować i pielęgnować. Pracuje na emocjach – poprzez dźwięki, słowa, bajki i inne formy twórcze. O osłach mówi: „Uwielbiam zwierzęta z którymi pracuję, z nimi pokazuję się na całym naszym terenie, od TV po bezdroża. Zawsze razem”.
Kontakt:
TOSKANIA KOCIEWSKA
Fundacja i Gospodarstwo Opiekuńcze
Bochlin  71
86-170 Nowe
tel. +48 502 646 967