25 października kujawsko-pomorskie środowisko turystyki spotkało się w Pałacu Lubostroń na gali z okazji Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia Turystyki. Wydarzenie to było okazją do podsumowań, nagrodzenia pracy tych, którzy w sposób szczególny angażują się w działalność na rzecz rozwoju turystyki w naszym regionie i do rozmów o tym, co nam bliskie – o turystyce, naszych Konstelacjach i współpracy.

Podczas gali poznaliśmy laureatów regionalnego etapu konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej”. Zwycięzcami zostali:

  1. Perspektywy – 9 Hills Festival (Certyfikat odebrali: Piotr Murawski – dyrektor festiwalu, Adam Jendryczka – dyrektor artystyczny festiwalu i Klaudia Peplińska – rzeczniczka festiwalu),
  2. Bydgoski Festiwal Wodny „Ster na Bydgoszcz 53°E 18°N” (Certyfikat odebrali: Łukasz Krupa – dyrektor Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą i Joanna Matura – Biuro Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą),
  3. Frontem do Wolności. Łabiszyńskie Spotkania z Historią – produkt turystyczny wybrany w plebiscycie internautów (Certyfikat odebrał: Jacek Idzi Kaczmarek – burmistrz Łabiszyna).

Te trzy wyjątkowe wydarzenia reprezentować będą Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc w etapie ogólnopolskim konkursu. Nominację do Złotego Certyfikatu POT otrzymał Szlak Piastowski. Nagrodę odebrali przedstawiciele obiektów, samorządów i atrakcji znajdujących się na szlaku.

Uroczystość była także okazją, aby oficjalnie powitać nowego członka Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Certyfikat członkostwa w K-POT wręczony został Stowarzyszeniu Gospodarstw Agroturystycznych „Bory Tucholskie”. Z rąk prezesa K-POT Beaty Sawińskiej odebrał go Grzegorz Drewczyński – skarbnik Stowarzyszenia.

To było wyjątkowe święto turystyki dla Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Po raz pierwszy przyznaliśmy tytuł „Ambasadora Kujawsko-Pomorskich Konstelacji dobrych miejsc”. Została nim Alicja Rapsiewicz.

Alicja Rapsiewicz od 10 lat współprowadzi bloga „LosWiaheros”, o którym mówi: „poletko inspiracji, czyli miejsce, gdzie dzielimy się naszymi największymi pasjami – podróżami, fotografią i historiami przywiezionymi z różnych części świata.” W 2018 roku wzięła udział w I Turystycznych Mistrzostwach Polski Blogerów, w którym każde z 16 województw miało swojego reprezentanta. Jej barwne, emocjonalne opowieści o Dolinie Dolnej Wisły, Kociewiu, Pałukach, Pojezierzu Brodnickim, Bydgoszczy i rodzinnym Toruniu zostały docenione zarówno przez internautów, jak i Kapitułę konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej. Wygrała Alicja, a dzięki niej także Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc.

Podczas obchodów Dnia Turystyki poznaliśmy również wyniki marszałkowskiego konkursu „ODKRYWCA”. Jego celem jest wyróżnienie osób, zespołów, organizacji, instytucji i firm przyczyniające się do budowania marki turystycznej województwa oraz rozwoju turystyki i gospodarki turystycznej. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:

  1. Tomasz Pasiek – podróżnik, fotograf, realizator projektu „Cztery Oceany”– kategoria: Działalność na rzecz rozwoju turystyki i popularyzacji krajoznawstwa – osobowość
  2. Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie – kategoria: Działalność na rzecz rozwoju turystyki i popularyzacji krajoznawstwa – instytucja
  3. Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu – kategoria: Inwestycja sprzyjająca rozwojowi turystyki
  4. Przystanek Tleń – kategoria: Przedsięwzięcie biznesowe
  5. XXIV Festyn Archeologiczny pt. „ArcheoMarket. Od wymiany po stragany”, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie – kategoria: Wydarzenie turystyczne i promocyjne

Wręczone zostały także Odznaki honorowe Ministerstwa Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Turystyki”. Otrzymali je:
Klub Imprez na Orientację “Skarmat” (Toruń)
Władysław Flieger – Oddział Przewodnicki PTTK w Toruniu
Halina Gwizdalska – Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu
Bogumił Michalak – Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu
Jarosław Pająkowski – Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą
Barbara Pieczatowska – Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu
Marian Staliś – Oddział Kujawski PTTK we Włocławku
Wojciech Świstak – Oddział PTTK w Inowrocławiu

Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis” odznaczony został Klub Turystów Pieszych „Piętaszki” im. dra. C. Nieduszyńskiego Oddziału Miejskiego PTTK w Bydgoszczy za 65-lecie działalności na rzecz upowszechniania krajoznawstwa, propagowanie turystyki aktywnej i budowanie pozytywnego wizerunku regionu.