To był piękny dzień dla regionalnej turystyki, pełen wrażeń, wzruszeń, nagród i wyróżnień.
15 listopada kujawsko-pomorska branża turystyczna zgromadziła się w Miejskim Centrum Kultury w Ciechocinku na uroczystości z okazji Regionalnego Zakończenia Sezonu Turystycznego 2023.
Wydarzenie było okazją do podsumowania i nagrodzenia pracy tych, którzy w sposób szczególny angażują się w działalność na rzecz rozwoju turystyki w naszym regionie.
GWIAZDA Kujawsko-Pomorskich Konstelacji dobrych miejsc to szczególne wyróżnienie przyznawane przez Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną miejscom, które błyszczą na mapie Konstelacji. Laureatami tegorocznej nagrody zostali: Wyspa Młyńska z Młynami Rothera – laureat plebiscytu magazynu National Geographic Traveler „Cuda Polski 2023” oraz Zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim – laureat Złotych Pinezek 2023 w kategorii „Zamki i pałace”, wyróżnienia przyznawanego przez Google dla miejsc najbardziej docenianych przez użytkowników i użytkowniczki Map Google.
Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna przyznała także tytuł AMBASADORA Kujawsko-Pomorskich Konstelacji dobrych miejsc. Tym zaszczytnym tytułem wyróżnieni zostali: Marek Lewandowski – reprezentant województwa kujawsko-pomorskiego w VI Turystycznych Mistrzostwach Vlogerów, laureat 2. miejsca oraz Iwona Karolewska – sekretarz Zarządu Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej, która działając z pasją i poświęceniem przyczyniła się do kształtowania wizerunku naszego województwa jako miejsca atrakcyjnego, a jej praca przekroczyła granice lokalne i stała się inspiracją dla wielu innych osób w naszym regionie.
KONSTELACJĄ 2023 – nagrodą Prezesa Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej za szczególne zaangażowanie w integrację branży turystycznej w województwie Kujawsko-Pomorskim uhonorowana została Agnieszka Kowalkowska – wieloletnia dyrektor biura K-POT. Nagroda ta to dowód uznania jej nieocenionego wysiłku, kreatywności i oddania, które przyczyniły się do promocji naszego województwa jako miejsca pełnego wyjątkowych atrakcji na turystycznej mapie Polski.
Uroczystość była okazją do oficjalnego powitania nowych członków Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Certyfikaty członkostwa odebrali: Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Brodnicy.
Podczas wydarzenia poznaliśmy także laureatów regionalnego etapu konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat POT 2023, którzy otrzymali automatyczną nominację do etapu ogólnopolskiego.
Reprezentantami Kujawsko-Pomorskich Konstelacji dobrych miejsc na szczeblu krajowym zostali:
- w kategorii Certyfikat POT:
Młyny Rothera
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Jura Park Solec
- w kategorii Turystyczne Odkrycie Roku:
Muzeum Handlu Wiślanego
- w kategorii Złoty Certyfikat POT:
Muzeum Mydła i Historii Brudu.
Wręczono także odznaki honorowe Ministerstwa Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Turystyki”. Wyróżnienia otrzymali:
- Anna Dybowska – Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Departamentu Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa
- Paweł Bogdan Gąsiorowski – Oddział PTTK przy Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy
- Iwona Karolewska – Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
- Wojciech Walenty Oskwarek – Gmina Nowa Wieś Wielka (powiat bydgoski)
- Czesław Nosewicz – Automobilklub Toruński
- Wojciech Pydyn – Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu
- Andrzej Ryszard Skonieczny – Oddział Przewodnicki PTTK w Toruniu
- Ignacy Warejko – Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu
Jubileuszowe gratulacje przyznano Klubowi Turystów Pieszych „Piętaszki” Oddziału Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Bydgoszczy za 70 lat działalności oraz Izbie Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego z okazji 20-lecia działalności.
Podziękowania za całokształt działań na rzeczy rozwoju turystyki i upowszechniania krajoznawstwa odebrali Henryk Miłoszewski (Sejmik Prezesów Oddziałów PTTK Województwa Kujawsko-Pomorskiego) i Agnieszka Kowalkowska (Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna).
Podczas spotkania zaprezentowane zostały założenia projektu „Barometr turystyczny”, który zakłada zastosowanie innowacyjnych metod w zakresie badań ruchu turystycznego w regionie oraz informacje dotyczące wsparcie rozwoju turystyki w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Była to także okazja do podsumowania tegorocznego Kosmicznego Paszportu Turystycznego.
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP