Paszport 2022 odwołuje się do obecnych trendów w turystyce i wynikających z nich potrzeb turystów. Rozwija się mikroturystyka (podróże wokół i w miejscu zamieszkania), utrzymuje się moda na slow (lifestyle), rośnie popularność turystyki kulinarnej, a także turystyczna rola doświadczeń w stylu „meet the locals” (autentyczna, personalna relacja). Przybywa miejsc na mapie Dziedzictwa Kulinarnego Kujaw i Pomorza. Agroturyści dokonują wyboru z uwzględnieniem ofert lokalnej kuchni, traktując je, nierzadko, jako główne kryterium wyboru destynacji. Dostrzegamy przy tym spory deficyt w docieraniu do świadomości klientów – w tym przypadku turystów, w jakich lokalizacjach można dokonać zakupów lokalnych serów, win, konfitur, soków, miodów, wyrobów wędliniarskich. Jest to podyktowane m.in. faktem dostarczania produktów do klientów w większych ośrodkach miejskich i podmiejskich osiedlach (wiejskie skrzynki, jarmarki, punkty sprzedaży). My postanowiliśmy wskazać miejsca ich wytwarzania – pokazać nasze specjały „od kuchni”.

POBIERZ APLIKACJĘ

Licząc na to, że przyzwyczajeni do dobrych produktów i ulubionych smaków mieszkańcy miast, zechcą podążać „Konstelacją dobrego smaku”, proponujemy wyprawę po naszych regionach, wzbogaconą kulinarnymi zdobyczami z odwiedzanych miejsc.

Niezmiennie, pretekstem do wyruszenia w trasę pozostaje dziedzictwo kulturowe, osobliwości natury, urokliwe krajobrazy naszych Konstelacji: Kujaw, Pałuk, Borów Tucholskich, Doliny Dolnej Wisły oraz Pojezierza Brodnickiego. Tym razem jednak stawiamy kropkę nad „i”, a raczej – dodajemy szczyptę smaku! Kreując 11. już edycję Paszportu Turystycznego – my także poddajemy się trendom. Te nakazują, by eksplorując ciekawe miejsca, sycić wszystkie zmysły, karmić umysł i ciało 😊

„Paszport od kuchni” obejmuje:

 Pięć Konstelacji regionalnych (zgodnie z opracowanymi przez Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną i członków stowarzyszenia strategiami): Kujawy, Pałuki, Bory Tucholskie, Dolina Dolnej Wisły oraz Pojezierze Brodnickie + dwie Konstelacje miejskie: Bydgoszcz i Toruń.

 W ramach zwiedzania można realizować gry terenowe. Tegoroczne miejsca questów to: Toruń, Bydgoszcz, Ciechocinek, Bory Tucholskie, Pojezierze Brodnickie, Żnin, Grudziądz.

 W każdej Konstelacji znajdują się nasze subiektywne rekomendacje – adekwatnie do tematyki – sklepy z lokalnymi wyrobami, gospodarstwa agroturystyczne, restauracje.

 Podczas kampanii będą realizowane konkursy z nagrodami. Warto śledzić nasz fanpage na FB: https://www.facebook.com/konstelacjedobrychmiejsc

 Paszport 2022 został przygotowany również z myślą o turystach zagranicznych oraz naszych gościach z Ukrainy. Aplikacja ma wersję angielską i ukraińską.

 Czas trwania konkursu paszportowego: 1 lipca – 2 października. Po tym terminie jury wakacyjnego konkursu przyzna nagrody w postaci voucherów na pobyt w Kujawsko-Pomorskich Konstelacjach dobrych miejsc, współfinansowane ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Kujawsko-Pomorski Paszport Turystyczny jest objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Pana Piotra Całbeckiego