Kto w tym roku otrzyma turystycznego Oskara? O tym przekonamy się 28 listopada na ogólnopolskiej gali zorganizowanej przez Polską Organizację Turystyczną. Ale już dziś wiemy, kto z województwa kujawsko-pomorskiego będzie o niego walczył.

Wśród różnych ogólnopolskich rankingów, konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej uznawany jest za najbardziej prestiżowy. Certyfikat POT to w środowisku turystyki nagroda wyjątkowa. Stanowi ona rekomendację i gwarancję usług na najwyższym poziomie.

Produkty turystyczne zgłoszone do konkursu ubiegają się o cztery rodzaje Certyfikatów. Najbardziej prestiżowym jest Złoty Certyfikat, który może być przyznany produktowi nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty otrzymania Certyfikatu POT. Certyfikaty POT (w maksymalnej liczbie 10) przyznawane są produktom istniejącym na rynku dłużej niż dwa lata. Certyfikat Specjalny otrzymać może produkt, który posiada niezwykły potencjał i istnieje na rynku krócej niż dwa lata. Certyfikat Internautów wyłoniony zostanie w drodze głosowania internetowego przeprowadzonego na portalu www.polska.travel.

By móc stanąć w szranki z produktami turystycznymi z całej Polski, najpierw trzeba przystąpić do etapu regionalnego, którego koordynatorem jest Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 18 kandydatów z całego województwa. O tym, kto będzie reprezentować Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc w etapie ogólnopolskim zadecydowała Kapituła powołana przez K-POT oraz Internauci.

I oto mamy regionalnych zwycięzców. O Certyfikat POT walczyć będą: Perspektywy – 9 Hills Festival (zwycięzca regionalnego plebiscytu internetowego), Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” oraz Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu. O Certyfikat Specjalny ubiegać się będzie Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, a o Złoty CertyfikatSzlak Piastowski. Perspektywy – 9 Hills Festival to także regionalny kandydat do Certyfikatu Internautów. Czy powtórzy ubiegłoroczny sukces wydarzenia Frontem do Wolności. Łabiszyńskie Spotkania z Historią? Mocno wierzymy, że się uda!

Regionalny etap konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej objęty został honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.