Nagrody, rocznice i merytoryczna dyskusja nad przyszłością turystyki. Wczorajsze Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki połączone z IV Regionalnym Forum Turystyki, zgromadziły w Kinoteatrze Rondo w Chełmnie wielu przedstawicieli kujawsko-pomorskiej branży turystycznej.

Coroczne święto turystki było okazją do podsumowania i nagrodzenia pracy tych, którzy w sposób szczególny angażują się w działalność na rzecz rozwoju turystyki w naszym regionie.

Podczas gali poznaliśmy zwycięzców regionalnego etapu konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny  – Certyfikat POT 2021. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna wyróżniła laureatów, którzy otrzymali automatyczną nominację do etapu ogólnopolskiego.

Nominację do Certyfikatu POT otrzymali:

 1. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
 2. Blues na Świecie Festival
 3. Hotel Pałac Romantyczny w Turznie

Nominację do Certyfikatu Specjalnego otrzymała Cukrownia Żnin.

 

Uroczystość była także okazją do oficjalnego powitania nowych członków K-POT. Certyfikaty członkostwa odebrali:

 1. Gmina Grudziądz
 2. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
 3. MSU Publishing
 4. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu (członek wspierający)
 5. Politechnika Bydgoska im. J i J. Śniadeckich (członek wspierający)
 6. Restauracja Pirzok w Więcborku (członek wspierający)

 

Po raz drugi w historii K-POT przyznała tytuł GWIAZDY Kujawsko-Pomorskich Konstelacji dobrych miejsc. To szczególne wyróżnienie dla miejsc, które błyszczą na mapie Konstelacji, poprzez docenienie ich w prestiżowych krajowych lub zagranicznych konkursach branżowych. Ten zaszczytny tytuł otrzymali:

 1. Bydgoszcz – laureat międzynarodowego konkursu European Best Destinations 2020
 2. Górnicza Wioska – laureat konkursu „Moja SMART wieś. IDEA i FAKT”, organizowanego przez Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk

 

Podczas gali marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis uhonorowani zostali Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy oraz Koło Przewodników Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Chełmnie, a jubileuszowe gratulacje wręczono Oddziałowi Przewodnickiemu PTTK w Toruniu za 30 lat działalności oraz Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej z okazji jubileuszu 15-lecia aktywności.

Nagrody odebrali także laureaci ubiegłorocznej edycji marszałkowskiego konkursu „Odkrywca”. Zwycięzcami zostali:

 • w kategorii Działalność na rzecz rozwoju turystyki i popularyzacji krajoznawstwa – Lech Wojciech Krajewski, członek Kujawskiego Oddziału PTTK we Włocławku oraz powiat świecki,
 • w kategorii Przedsięwzięcie biznesowe – Cukrownia Żnin,
 • w kategorii Promocja w mediach społecznościowych – Dom Legend Toruńskich.

Wyróżnienia specjalne za działania wspierające branżę turystyczną w województwie kujawsko-pomorskim trafiły do Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej Toruń.

 

W ramach wojewódzkich obchodów w Chełmnie odbyło się także IV Regionalne Forum Turystyki adresowane do przedstawicieli branży turystycznej, samorządów terytorialnych oraz instytucji i podmiotów odpowiedzialnych za tworzenie, rozwój i promocję produktów turystycznych. Wśród poruszanych tematów znalazły się trendy i zmiany zachodzące w turystyce oraz budowa marek. Podczas spotkania zaprezentowane zostały także wyniki badań ruchu turystycznego województwa kujawsko-pomorskiego w 2019 opracowane przez agencję Selectiv.

2021 r. to dla Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej rok wyjątkowy. Obchodzimy bowiem 15-lecie swojej działalności. Dlatego podczas uroczystości nie zabrakło jubileuszowego „konstelacyjnego” tortu 🙂