„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

 

Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy w partnerstwie z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną zorganizował w dniu 17.07.2022 podróż studyjną pn. „Mennonicka Pętla Smaku – winno, dziarsko i zielarsko”, odbywającą się w ramach realizacji operacji „Wybierz Strawę i Wyprawę na szlaku „Niech Cię Zakole”.

W podróży udział wzięło 15 uczestników z województwa kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego, działający  w dziedzinie turystyki i kulinariów

Program podróży obejmował:

  1. Serowarskie Gospodarstwo Ekologiczne Malinowy Chruśniak – Wizyta z degustacją serów kozich i owczych . Położone na obrzeżach Bydgoszczy w Parku Krajobrazowym Doliny Dolnej Wisły u wrót Strzeleckiej Doliny. Wizyta w pionierskiej w kujawsko – pomorskim serowarni zagrodowych serów kozich połączona była z ich degustacją. Właściciel Piotr Jarecki to pionier we wprowadzaniu produktów ekologicznych i regionalnych.
  2. Gospodarstwo agroturystyczne „Śliwkowy Sad” Anny i Jana Iwanowskich; Wizyta z degustacją powideł śliwkowych oraz prezentacją gospodarstwa – Gospodarstwo twórców Święta Śliwki w Strzelcach Dolnych, które odbywa się corocznie od roku 2000 w pierwszą sobotę i niedzielę września. Powidła Strzeleckie to wybitnie lokalny produkt, pierwszy z kuj.-pom. zarejestrowany na LPT, jako powidła z Doliny Dolnej Wisły.
  3. Nadwiślańska Chata w Luszkowie ze Spiżarnią Mennonicką. Wizyta połączona z degustacją specjalności Nadwiślańskiej Chaty. Posadowiona w uroczym, zakątku z widokiem na Dolinę Wisły ze wzgórka i na Chełmno. Wizyta odresturowanej zagrody na którą składają się: Stara Chata pod strzechą z 1800 roku z kuchnią, salonem i pokojami gościnnymi, mini skansen sprzętu gospodarskiego umieszczonym w zaadaptowanej szopie z piętrem, Stodoły Hrabiego z ciekawą, własną historią, w której odbywają się imprezy okolicznościowe. Odrębnym obiektem w zagrodzie jest nowa kuchnia spełniająca wszystkie wymogi, zbudowana przy dofinansowaniu ze środków unijnych.
  4. Spontaniczny Spacer Botaniczny z zielarką – objaśniający tajemnice uroku i bogatą roślinność Doliny Dolnej Wisły podczas wizyty w Chacie Mennonickiej w Chrystkowie  – prowadziła ekspertka – zielarka przewodnik botaniczny.
  5. Winnica przy Talerzyku w Grucznie – Wizyta z prezentacją winnicy i degustacją wina i serów produkowanych w gospodarstwie Państwa Adamczyków, w którym produkowane są twarogi i sery z mleka krowiego niepasteryzowanego. Właściciele mogą pochwalić się główną nagrodą w przetwórstwie mlecznym na Festiwalu Smaku w Grucznie: SMAK ROKU 2015 dla sera „Pielgrzym” oraz dwoma wyróżnieniami w tym samym roku dla sera kozieradka z czosnkiem niedźwiedzim. W 2016 roku na owym festiwalu otrzymali dwa wyróżnienia: SMAK ROKU za ser „Szwajcar Farmerski” oraz GRAND PRIX dla „Gołdy Farmerskiej”. Na Jarmarku Kujawsko – Pomorskim w 2016 roku zdobyli „Brązowy Rarytas” za ser z czosnkiem niedźwiedzim.

 

 

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi