Mówią, że nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania. I coś w tym musi być! Pomimo niesprzyjającej aury turyści i mieszkańcy regionu nie zawiedli i chętnie uczestniczyli w licznych imprezach zorganizowanych w ramach akcji „MegaWeekend w regionie – inauguracja w naszych Konstelacjach”, zorganizowanej wspólnie przez K-POT i Urząd Marszałkowski.

Dzięki kolejnej wspólnej inicjatywie “Kujawsko-Pomorskich Konstelacji dobrych miejsc” otwarcie sezonu turystycznego 2019 było naprawdę wyjątkowe! Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji od 27 kwietnia do 5 maja mieszkańcy regionu i turyści mieli do wyboru 112 imprez w 33 miejscowościach. Wszystkie imprezy zebrane zostały na specjalnym serwisie www.inauguracja.kujawsko-pomorskie.travel.

Tegoroczne liczby mówią za siebie. Archeologiczna Wiosna w Biskupinie przyciągnęła ponad 13,3 tys. osób. Z wyjątkowej okazji zdobycia niedostępnej na co dzień grudziądzkiej cytadeli skorzystało ponad 6 tys. osób. Nie mniejsze oblężenie przeżywał Fort Wielka Księża Góra w Grudziądzu, który w majówkę odwiedziło blisko 5 tys. miłośników militariów. Pokazanie największych atutów turystycznych miasta to cel jaki postawili przed sobą organizatorzy imprezy biegowej RUN TORUŃ – Zwiedzaj ze Zdrowiem! – zgromadzili na starcie 2,7 tys. biegaczy. Ponad 1,3 tys. odwiedziło wyjątkową toruńską atrakcję – Niewidzialny Dom. Blisko tysiąc osób podziwiało pojedynki husarzy podczas I Ogólnopolskiego Turnieju Husarskiego „O Pierścień Namiestnika”, zorganizowanego na Zamku Golubskim. Podobną frekwencją pochwalić się może Zamek Dybów, który zapraszał turystów i mieszkańców regionu na Majówkę z historią. Ponad 400 os. odwiedziło Górniczą Wioskę i poznało kopalniane tradycje Borów Tucholskich. Drezy-majówka przyciągnęła 340 miłośników niecodziennych podróży. W Koronowie nie zawiedli sportowcy. IX Ogólnopolski Bieg Uliczny im Braci Mikrutów zgromadził 335 uczestników, a w zawodach I Roller Cup Koronowo zmierzyło się 120 amatorów jazdy na rolkach. Nie zważając na niesprzyjającą aurę 180 osób spacerkiem, biegiem, z kijkami, rowerem, kajakiem czy motocyklem ruszyło ze Żnina do Wenecji w ramach imprezy Wszystkie drogi prowadzą do Wenecji. Zgodnie z ideą Konstelacji, prowadziliśmy weekendowiczów również w mało znane zakamarki, nie licząc na tłum zainteresowanych, ale ciekawość nielicznych… Warsztaty przyrodnicze „Wiosenne przebudzenie” w Rudzie (teren Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego) zgromadziły 37 uczestników, a piękno rezerwatu przyrody Dolina Rzeki Brdy w Tucholskim Parku Krajobrazowym, podczas wycieczki krajoznawczej z przewodnikiem, podziwiało 15 miłośników natury.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, po raz kolejny pokazaliśmy, że nasze województwo ma do zaoferowania mnóstwo fantastycznych miejsc i atrakcji. Wystarczy wybrać się w Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc!