Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki to okazja do podsumowań i nagrodzenia pracy tych, którzy w sposób szczególny angażują się w działalność na rzecz rozwoju turystyki w województwie kujawsko-pomorskim.
Na wniosek Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego, za rekomendacją Sejmiku Prezesów Oddziałów PTTK Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Zarządu Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej Odznakę Honorową Ministra Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Turystyki” otrzymał Szymon Wiśniewski – dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu.
Srebrny Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis” za 40-letnią działalność społeczną otrzymał Czesław Łukomski – Prezes Pałuckiego Oddziału PTTK w Żninie, od wielu lat Przewodniczący Komisji Rewizyjnej K-POT.
Celem konkursu „ODKRYWCA 2017” jest nagrodzenie pracy osób, zespołów, samorządów, instytucji oraz przedsiębiorców przyczyniających się do budowania wizerunku marki turystycznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kraju i zagranicą oraz rozwoju gospodarki turystycznej w regionie. Na konkurs wpłynęło 45 ofert. Po ocenie kandydatów przez Kapitułę decyzję o przyznaniu wyróżnienia podjął Zarząd Województwa.
Wyróżnienia i nominacje przyznano w następujących kategoriach: działalność na rzecz rozwoju turystyki i popularyzacji krajoznawstwa, inwestycja sprzyjająca rozwojowi turystyki, przedsięwzięcie biznesowe, wydarzenie turystyczne i promocyjne.
W kategorii DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ ROZWOJU TURYSTYKI I POPULARYZACJI KRAJOZNAWSTWA nagrodę zdobyła Monika Andruszkiewicz – Ambasadorka Pałuk, współzałożycielka i członkini Lokalnej Organizacji Turystycznej PAŁUKI, Pałuckiego Oddziału PTTK w Żninie, Rady Programowo-Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego oraz Zarządu Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej, w którym pełni funkcje skarbnika, Od 2007 r. pracownik Wydziału Promocji i Rozwoju Lokalnego Starostwa Powiatowego w Żninie, gdzie odpowiada za promocję i informację turystyczną. Przyczyniła się do budowania marki Pałuk, m.in. poprzez starania o przyznanie Certyfikatu POT dla „Weneckiej Nocy z Parowozami” oraz Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Obydwie atrakcje zdobyły te prestiżowe wyróżnienia.
oraz
Powiat Świecki – jego główne inicjatywy skupiają się wokół promocji Powiatu Świeckiego poprzez propagowanie walorów turystycznych i podmiotów branży turystycznej. Przykłady inicjatyw: Inauguracja Sezonu Turystycznego w 2016 r. – udział w „Inauguracji w naszych konstelacjach” – wydarzenie to w Powiecie Świeckim było dwudniowe, największe w całym województwie; Kociewie – kultywowanie regionalizmu i lokalnej kultury: współorganizator V Kongresu Kociewskiego; Rok Rzeki Wisły: zaangażowanie się w przypadające w 2017 roku ogólnopolskie obchody Roku Rzeki Wisły; Produkt regionalny, kosz smaków: promocja produktów regionalnych powiatu, ich jednolitego oznakowania i stworzenia „koszyka smaków”; Mapa pasji: stworzenie mapy z oznaczeniem miejsc, gdzie można nabyć poszczególne lokalne produkty. Powiat aktywnie działa w organizacjach branżowych: Kujawsko Pomorskiej Organizacji Turystycznej oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kociewie.
Nagrodę odebrał Starosta Powiatu Świeckiego – Pan Franciszek Koszowski.
Wyróżnienie za INWESTYCJĘ SPRZYJAJĄCA ROZWOJOWI TURYSTYKI przyznawane jest samorządowi terytorialnemu i jego jednostkom za najlepszą inwestycję, która przyczyniła się do rozwoju turystyki w regionie. W tym roku laureatem jest Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki Sp. z o.o., Gmina Miasta Toruń.
W kategorii PRZEDSIĘWZIĘCIE BIZNESOWE nominacje otrzymali:
JuraPark Solec, Muzeum Ściśle Tajne oraz Wystawa Przyrodnicza Pałac Poledno, która zdobyła wyróżnienie. Wystawa prezentuje 143 gatunki dzikich zwierząt z całego świata w 4 salach prezentujących poszczególne kontynenty. Ponad 260 eksponatów pokazane jest w scenografii miejsc, w których bytują naturalnie.
W kategorii WYDARZENIE TURYSTYCZNE I PROMOCYJNE za imprezę dla max. 1000 uczestników nominowano: „Maraton Rowerowy Syngenta Koronowo Challenge”, Gminy Koronowo; „Luszkowo – Wieś na Weekend”, Stowarzyszenia Inicjatywa dla Rozwoju Kujaw i Pomorza oraz „Wenecką Noc z Parowozami”, Muzeum Ziemi Pałuckiej. Laureatem została Wenecka Noc z Parowozami.
W kategorii powyżej 1000 uczestników nominowano wydarzenie „Inauguracja w naszych Konstelacjach. Megaweekend w regionie”, Kujawsko-Pomorska Organizacji Turystycznej oraz „Łabiszyńskie Spotkania z Historią”, Gminy Łabiszyn. Wyróżnienie otrzymał nasz „Megaweekend w regionie”. Pani Prezes Beata Sawińska zaprosiła na scenę wszystkich członków K-POT. To nasz wspólny sukces! Inauguracja objęła aż 102 wydarzenia w 32 miejscowościach naszego województwa. Była dla mieszkańców regionu świetną okazją by wybrać się w kilka miejsc i zbudować własną trasę – dla siebie, znajomych, rodziny. Wysoka frekwencja świadczy o dużym sukcesie akcji, a przede wszystkim – o zaangażowaniu organizatorów we wspólną regionalną Inaugurację Sezonu Turystycznego.
Z okazji 10-tej, jubileuszowej edycji konkursu przyznano WYRÓŻNIENIA SPECJALNE MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO – SUPERODKRYWCA
W KATEGORII OSOBOWOŚĆ nagrodzono Pana Henryka Miłoszewskiego – jednego z najbardziej znanych krajoznawców i regionalistów, działającego od 40 lat. Jest on prawdziwym autorytetem środowiska turystyki. Od 25 lat kieruje pracą Zarządu Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu oraz od 11 lat jest Członkiem Zarządu Głównego PTTK w Warszawie.
W KATEGORII ORGANIZACJA nagrodzono Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły – Laureaci pierwszej edycji konkursu Odkrywca w 2008 roku, w kategorii Produkt turystyczny, wyróżnienie otrzymali za Festiwal Smaku w Grucznie. Osoby skupione w Towarzystwie od lat są autorami inicjatyw służących pielęgnacji lokalnego dziedzictwa. Projekty Towarzystwa owocowały powstaniem wielu markowych produktów turystycznych województwa. Festiwal Smaku w Grucznie jest imprezą promującą kulinarne bogactwo oraz kulturę stołów regionów województwa kujawsko-pomorskiego. W tym roku dobyła się XII edycja tego wydarzenia.
Co roku podczas święta ludzi turystyki wręczamy Certyfikaty nowym członkom K-POT. W minionym roku do grona „Konstelacji” dołączyły:
Gmina Inowrocław będąca przykładem dostrzegania szans na rozwój lokalny przez wspieranie turystyki. Na terenie gminy działa Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie, które czerpie inspirację z imponującej historii tych ziem: od czasów Ptolemeusza, który wskazał na mapie Askaukalis – najstarszą wieś w Polsce. Dziś to Krusza Zamkowa, w której Gmina Inowrocław utworzyła obiekt archeologiczny. Od lat 70-tych ubiegłego wieku zaskakuje wykopaliskami i nowymi odkryciami. Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich przypomina też barwną postać i twórczość wybitnego pisarza Młodej Polski, Stanisława Przybyszewskiego, który urodził się właśnie w Łojewie. Tutejsze Centrum Integracji Społecznej jest wskazywane zarówno w Polsce jak i zagranicą jako doskonały przykład zrozumienia idei ekonomii społecznej. Gmina zaprasza turystów na “Przystanek Łojewo”, do Prasłowiańskiego Gaju i romantycznej Willi Orłowo.
oraz
Lokalna Organizacja Turystyczna „Pojezierze Brodnickie”. Inicjatywa utworzenia LOT na Pojezierzu Brodnickim to efekt uczestnictwa lokalnej branży w ogólnopolskim projekcie “Turystyka wspólna sprawa”. Od 2009 r. stowarzyszenie skupia przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, firmy szkoleniowe i osoby prywatne zainteresowane rozwojem turystyki w tym malowniczym zakątku województwa. Po reaktywacji w 2016 r. LOT Pojezierze Brodnickie promuje bogatą ofertę krainy lasów, jezior, meandrujących rzek i malowniczych pagórków, zapraszając na rowery, kajaki i geokeszing “w pięknych okolicznościach przyrody”. Organizacja współpracuje z Ogólnopolskim Porozumieniem Lokalnych Organizacji Turystycznych.
Lokalna Organizacja Turystyczna „Pojezierze Brodnickie”. Inicjatywa utworzenia LOT na Pojezierzu Brodnickim to efekt uczestnictwa lokalnej branży w ogólnopolskim projekcie “Turystyka wspólna sprawa”. Od 2009 r. stowarzyszenie skupia przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, firmy szkoleniowe i osoby prywatne zainteresowane rozwojem turystyki w tym malowniczym zakątku województwa. Po reaktywacji w 2016 r. LOT Pojezierze Brodnickie promuje bogatą ofertę krainy lasów, jezior, meandrujących rzek i malowniczych pagórków, zapraszając na rowery, kajaki i geokeszing “w pięknych okolicznościach przyrody”. Organizacja współpracuje z Ogólnopolskim Porozumieniem Lokalnych Organizacji Turystycznych.
Kolejna tradycja związana z obchodami Światowego Dnia Turystyki to przedstawienie laureatów regionalnego etapu konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny. W 2017 roku zostały nimi następujące atrakcje:
Muzeum Mydła i Historii Brudu – tu dowiesz się jak bywało z higieną w dziejach ludzkości. Muzeum w zabawny i niekonwencjonalny sposób odsłania arkana domowych i publicznych łaźni – od czasów starożytnych po współczesne. Największą atrakcją jest samodzielne komponowanie i wykonanie ulubionego mydła. Urządzenia kąpielowe i pralnicze można dotknąć, sprawdzić jak działają. Muzeum nawiązuje do tradycji bydgoskiego przemysłu mydlarskiego. Mieści się w zabytkowej kamienicy, w sąsiedztwie Starego Rynku i Wyspy Młyńskiej. Nie tylko uzupełnia ofertę turystyczną centrum, ale od kilku lat stanowi jeden z głównych celów przyjazdów turystycznych.
Pałuki – obszar turystyczny w granicach regionu historyczno-etnograficznego o tej samej nazwie (część w woj. kuj.-pom.). Na ofertę składają się atrakcje i przyroda. Trzon produktu to Biskupin (Muzeum Archeologiczne), Wenecja (Muzeum Kolei Wąskotorowej), Żnin (Muzeum Ziemi Pałuckiej) i Gąsawa (kościół pw. św. Mikołaja), które łączy kursująca kolejka wąskotorowa. Ofertę uzupełniają: miasteczko western Silverado City, Rodzinny Park Rozrywki Zaurolandia, pałace i dwory (w tym Lubostroń, Grochowiska Szlacheckie, Marcinkowo Górne, Sielec), wydarzenia kulturalne i sportowe. Warunki przyrodnicze, gł. jeziora (ok.50 w powiecie żnińskim, ok.130 na całych Pałukach) są podstawą aktywnego wypoczynku.
oraz
Zajazd w Fojutowie, na terenie Borów Tucholskich. Stanowi wspaniałą bazę wypadową do zwiedzania tej urokliwej okolicy. Na terenie Zajazdu panuje cisza i spokój, a oddychać można zdrowym i czystym powietrzem. Niedaleko znajduje się największy w Polsce Akwedukt – ciekawe miejsce, w którym krzyżują się dwie rzeki. Na terenie obiektu znajduje się wypożyczalnia rowerów, sprzętu wodnego. Jest kort tenisowy, boisko do gier zespołowych, park wodny na świeżym powietrzu, basen kryty ze strefą saun, a zimą nawet – stok narciarski z wyciągiem i wypożyczalnią sprzętu sezonowego. W zajeździe Fojutowo nie mogą się także nudzić dzieci. Dla nich zbudowano tor gokartowy, plac zabaw ze strefą dmuchańców oraz małpi gaj, Piękno okolicy podziwiać można z wieży widokowej znajdującej się na terenie obiektu.
Zajazd w Fojutowie, na terenie Borów Tucholskich. Stanowi wspaniałą bazę wypadową do zwiedzania tej urokliwej okolicy. Na terenie Zajazdu panuje cisza i spokój, a oddychać można zdrowym i czystym powietrzem. Niedaleko znajduje się największy w Polsce Akwedukt – ciekawe miejsce, w którym krzyżują się dwie rzeki. Na terenie obiektu znajduje się wypożyczalnia rowerów, sprzętu wodnego. Jest kort tenisowy, boisko do gier zespołowych, park wodny na świeżym powietrzu, basen kryty ze strefą saun, a zimą nawet – stok narciarski z wyciągiem i wypożyczalnią sprzętu sezonowego. W zajeździe Fojutowo nie mogą się także nudzić dzieci. Dla nich zbudowano tor gokartowy, plac zabaw ze strefą dmuchańców oraz małpi gaj, Piękno okolicy podziwiać można z wieży widokowej znajdującej się na terenie obiektu.
Nominację do Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej po raz kolejny otrzymało Żywe Muzeum Piernika w Toruniu – mieszczące się w zabytkowym spichrzu; powstało w 2006 r. i jest pierwszym tego typu interaktywnym muzeum na świecie. Jest to muzeum narracyjno-artefaktowe, które uaktywnia wszystkie zmysły odwiedzających. Realizowane są tu warsztaty historycznego wypieku i dekoracji piernika. Turystów przyciąga interaktywność – wszyscy stają się czeladnikami piernikarskimi Mistrza i Wiedźmy Korzennej. Wystrój sal, stroje prowadzących i język pokazów są stylizowane: na XVI w. (w sali średniowiecznej) i pocz. XX w. (w sali mieszczańskiej), co tworzy niezwykłą atmosferę tego miejsca.
W tym roku do walki o miano tego najlepszego zgłosiło się 11 podmiotów z całego regionu.
Fot. K-POT
Fot. K-POT