Zmiany dynamicznie zachodzące w dzisiejszym świecie rzutują na globalną gospodarkę i społeczeństwo. Dostosowanie się do nich przez branżę turystyczną, podmioty samorządowe czy przez samych turystów, to długofalowy proces, o którym dyskutowano w Bydgoszczy wczoraj (18 kwietnia 2024) podczas realizowanej przez Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną konferencji pn. „Współpraca – Innowacje – Turystyka Zrównoważona ”
– Cykl spotkań „Współpraca – Innowacje – Zrównoważona Turystyka” umożliwia budowanie strategii, które sprzyjają równowadze między rozwojem turystyki a ochroną środowiska i dziedzictwa kulturowego. Ta inicjatywa to ważny krok w kierunku promocji zrównoważonego rozwoju turystyki, wspierająca jednocześnie rozwój regionalny i dbałość o przyszłe pokolenia – mówi prezes K-POT Beata Sawińska.
Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawicie branży oraz eksperci i analitycy rynku, otworzyły wystąpienia wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, wiceprezydenta Bydgoszczy Łukasza Krupy i prezes Beaty Sawińskiej. Podczas konferencji prof. AWFiS w Gdańsku Jacek Olszewski-Strzyżowski z fundacji Travindy przedstawił raport na temat turystyki zrównoważonej w Kujawsko-Pomorskiem. Zainteresowaniem cieszyła się też prezentacja Adama Mikołajczaka z Europejskiego Instytutu Marketingu Miejsc na temat wykorzystania w przemyśle turystycznym sztucznej inteligencji. – m.in. w marketingu, obsłudze klienta, analizie danych i automatyzacji procesu rezerwacji.
O dobrych przykładach dotyczących turystyki zrównoważonej uczestnicy mogli wysłuchać podczas prezentacji przygotowanych przez przedstawicieli naszego województwa:
– Przez Wisłę: Szlakiem Dziedzictwa i Kulinarnych Przyjemności – prelegenci: Jakub Gołębiewski, Fundacja Wolna Wisła; Piotr Lenart, Koordynator szlaku „Niech Cię Zakole”; Anna Maślak i Joanna Sójka, Muzeum Etnograficzne w Toruniu
– Ścieżka Ciszy – prelegent: Daniel Siewert, Dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego
– Młyny Rothera – dobre miejsce na mapie województwa kujawsko-pomorskiego – prelegent: Jakub Jodłowski, zastępca kierowniczki Działu Gościnności Młynów Rothera
– Zrównoważony rozwój turystyki w Grudziądzu w oparciu o dziedzictwo i zasoby kulturowe, prelegenci: Michał Czepek, Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu UM w Grudziądzu; Paweł Urbanowski, Kierownik Muzeum Handlu Wiślanego FLIS
Ostatnim punktem programu była prowadzona przez Adama Mikołajczyka debata „Mieszkańcy jako źródło przewagi konkurencyjnej destynacji turystycznych w województwie kujawsko-pomorskim”. Udział w niej wzięli Ewa Banaszczuk-Kisiel – Dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki w Urzędzie Miasta w Toruniu, dr Robert Brudnicki z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, Michał Bucholz – wiceprezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej/Gmina Cekcyn, Jacek Olszewski-Strzyżowski, prof. AWFiS w Gdańsku – Travindy, Michał Walczak – Dyrektor Regionalny Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, dr Marcin P. Zajączkowski, – Prezes Zarządu Uzdrowisko Ciechocinek S.A.)