PLANY WYJAZDOWE POLAKÓW
Na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej ARC Rynek i Opinia sp. z o.o. w dniach 22-26 kwietnia 2020 roku, zrealizowało badanie na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków. Ankiety on-line wypełniło 1030 respondentów (n=1030) w wieku 18-65 lat.
Interesowały nas plany Polaków związane z wyjazdami turystyczno – wypoczynkowymi z minimum 1 noclegiem.
Aż 50% Polaków zadeklarowało posiadanie planów wyjazdowych na okres kwiecień-maj 2020 roku. Głównie miały/mają być to wyjazdy krajowe (75%), co czwarty planowany wyjazd miał/ma być wyjazdem zagranicznym. Epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany wyjazdowe zdecydowanej większości respondentów, tylko nielicznym udało się nie zmienić planów (2% respondentów) a 7% nie wie jeszcze, czy uda im się plany wyjazdowe zrealizować.
Rys. 1. Koronawirus a plany wyjazdowe Polaków w okresie kwiecień-maj 2020 roku, n=511
Jeśli jednak w najbliższym czasie zostałyby uruchomione obiekty noclegowe i złagodzone zostałyby wytyczne dotyczące przemieszczania się, to 30% Polaków chciałoby skorzystać w najbliższych tygodniach z wyjazdu turystyczno-wypoczynkowego z minimum z 1 noclegiem.
Zdecydowana większość tych wyjazdów miałaby być realizowana w kraju (87%), ale co 10 respondent chciałby wybrać się na wyjazd zagraniczny.
Polacy nie obawiają się podróży w Polsce dalej od miejsca swojego zamieszkania, bo aż 60% planuje pojechać do miejsca położonego ponad 200 km i dalej, a tylko nieliczni (2%) pojadą nieopodal – do 50 km. Wybierają głównie naturę: co trzeci chce pojechać w góry, 27% planuje wyjazd nad morze, 16% nad jezioro a wyjazd do innego miasta planuje tylko co 10 respondent.
Większość chce nocować w płatnej bazie noclegowej – aż 64%, głównie w hotelach, ale i w pensjonatach, prywatnych kwaterach, agroturystyce. Tylko 16% planuje skorzystać z gościny krewnych czy znajomych, co 12 nocować będzie we własnym domku wakacyjnym.
Rys.2. Czy podczas tego wyjazdu (krajowego) planujesz korzystać z płatnej bazy noclegowej? n=306
Wśród najważniejszych czynników zazwyczaj branych pod uwagę przy organizacji wyjazdów: kosztu wyjazdu (82% – top2 box, suma odpowiedzi „bardzo ważny” i „raczej ważny”) i jakości noclegów (82%), pojawia się kolejny, związany z aktualną sytuacją epidemiczną – „Wprowadzenie przez obiekt podwyższonych standardów higienicznych”- też ważny dla ponad 8 na 10 turystów, w tym dla połowy z nich (41%) – bardzo ważny.
Spośród tych nielicznych, którzy chcą wyjechać za granicę (13% deklarujących chęć wyjazdu), większość również marzy o morzu (44%) i górach (21%), a tylko 16% chciałoby wyjechać do innego zagranicznego miasta. Niespełna ¼ planujących wyjazd zagraniczny ma nocować u rodziny/znajomych, większość (62%) planuje korzystać z płatnej bazy noclegowej – podobnie, jak w przypadku planowanych wyjazdów krajowych.
Pierwszy w kolejności najważniejszy czynnik brany pod uwagę przez planujących wyjazd zagraniczny, to „Mała liczba zachorowań na koronawirusa w odwiedzanym regionie” – ważny dla ponad 7 na 10 respondentów. Kolejne to: pogoda, atrakcje turystyczne i jakość zakwaterowania.
Porównując dane z tego badania z innymi dostępnymi z okresu sprzed pandemii, widać że turyści planujący wyjazdy głównie pragną odpoczynku na łonie natury, a turystyką miejską są zainteresowani w mniejszym niż we wcześniejszych okresach stopniu.
Widoczne jest również zwiększone zainteresowanie osób planujących wyjazdy korzystaniem z płatnej bazy noclegowej, pod warunkiem jej dostosowania do aktualnych wytycznych i standardów higienicznych. Polacy nie obawiają się wyjazdów do miejscowości oddalonych od miejsca swojego zamieszkania, chcą jechać na wypoczynek tam, gdzie będą mogli odpocząć w bezpiecznych warunkach.
Opracowanie:
Dorota Zientalska
Departament Strategii i Marketingu
Polska Organizacja Turystyczna