Szanowni Państwo,

Tylko ten, kto wędruje, odnajduje nowe ścieżki – mówi norweskie przysłowie. Obcowanie z przyrodą, odkrywanie historii, czy zafascynowanie kulturą – odmieniają codzienną monotonię. Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku jest miejscem doskonałym na wycieczkę. Dlaczego? Bo tu krzyżują się szlaki: natury, przeszłości, muzyki i awangardy. To przestrzeń warta odkrycia, o czym decyduje wiele atutów: logistycznych, komercyjnych i estetycznych.

POŁOŻENIE – Zespół Pałacowo-Parkowy (ZPP) w Ostromecku leży nieopodal głównej drogi łączącej dwa odmienne miasta: Bydgoszcz i Toruń, trzy kilometry od Strzyżawy, na trasie do Chełmna. Kilka kilometrów od Bydgoszczy, ale – jak mówi z kolei polskie przysłowie – najciemniej jest zawsze pod latarnią. Niestety wielu bydgoszczan nie zdaje sobie sprawy, że warto tu przyjechać. ZPP posiada dobry dojazd, duże, bezpłatne parkingi. Położony jest na malowniczych i pofałdowanych terenach polodowcowych.

PAŁACE I PARK – Zespół Pałacowo-Parkowy jest perłą architektury, a właściwie miejscem współistnienia dwóch arcydzieł architektonicznych z odmiennych epok, które okala fascynujący park ze starodrzewiem, częścią leśną i malowniczą aleją lipową, piękną o każdej porze roku. Ogrody zostały zaprojektowane przez Petera J. Lennego. W głębi znajduje się rokokowy Pałac Stary. Kameralny, oryginalny, uroczy. Klasycystyczny Pałac Nowy, powstały w XVIII w., projektował słynny pruski architekt Karol F. Schinkel. Rezydencja jest majestatyczna, a przy tym przytulna.

HISTORIA – Stąpamy po ziemi, gdzie rozgrywały się prawdziwe ludzkie historie. Pierwsze wspomnienia pochodzą z XIII w., kiedy Ostromeckiem zarządzali Krzyżacy. Historia zmienia się, jak w kalejdoskopie: trzy rody polskie: Ostromęccy herbu Pomian, Dorpowscy herbu Junosza i Leliwa, Mostowscy herbu Dołęga. Obrót kalejdoskopu: nowi właściciele Schöenbornowie i Alvenslebenowie. Kolejna zmiana: druga wojna światowa. W rodzinie są hitlerowcy i polscy patrioci. Następny ruch: czasy powojenne i szkoła dla niesłyszących. Lata 80. – pojawia się dyrektor Filharmonii Pomorskiej Andrzej Szwalbe ze swoją ambitną wizją bydgoskiego Wilanowa.

KOLEKCJA – W Pałacu Starym mieści się Kolekcja Zabytkowych Fortepianów im. A. Szwalbego, której historia sięga 1970 r. Nie tylko muzykolodzy zachwycają się zbiorem – jednym z czterech tego typu w Polsce, a jedynym w miejscu tak silnie przesiąkniętym historią. Od roku słychać muzykę graną na odrestaurowanym fortepianie warszawskiej firmy Krall i Seidler, należącym niegdyś do Zygmunta Noskowskiego, wybitnego kompozytora, pedagoga i społecznika. Niedawno również z Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka w Słupnie powrócił po renowacji fortepian zbudowany w manufakturze Johana Friedricha Marty w Królewcu, w latach 1810-1820.

INSTYTUCJA – Zespołem Pałacowo-Parkowym w Ostromecku zarządza Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Kreujemy interdyscyplinarną jednostkę kultury, prezentującą różne dziedziny sztuki m.in.: muzykę, plastykę, literaturę. Pracownię posiada tutaj Grzegorz Pleszyński, malarz, muzyk, twórca performance, autor tekstów, reżyser, myśliciel. Jego sztuka jest w awangardzie trendów
światowych. W ramach współpracy z Państwem możemy zorganizować koncert w każdej stylistyce muzycznej, wernisaże, aukcje dzieł sztuki, wykłady, prezentacje. Spektrum pomysłów jest duże. Co istotne,
oprowadzanie przez przewodnika i zwiedzanie obiektów jest bezpłatne.

ZAPLECZE – W Pałacu Nowym posiadamy własną restaurację. Świeże, zdrowe potrawy przyrządzane są więc na miejscu. Dbamy o jakość. Zapraszamy na bankiety, bale, szkolenia czy spotkania
jubileuszowe. Ponadto atrakcyjną ofertą jest baza noclegowa złożona z kilkudziesięciu pokoi. Gości usypiają szumiące drzewa. Fascynuje cisza, jaka panuje tylko z dala od chaosu miasta. Wszystkie drogi prowadzą do Ostromecka, a my czekamy na Państwa.

Zapraszamy na wydarzenie: II spotkanie biur podróży w Ostromecku
18 marca 2020 roku, o godzinie 12.00.
Na gości czekają niespodzianki. Pragniemy porozmawiać o współpracy związanej z naszą ofertą
turystyczną. Prosimy o sugestie oraz oraz o potwierdzenie przybycia.

Kierownik Pracowni Pałacowej w ZPP – Andrzej Gawroński
tel. 52 364 64 41
tel. kom. 519 346 578
andrzej.gawronski@mck-bydgoszcz.pl
instruktor Alicja Dużyk
alicja.duzyk@mck-bydgoszcz.pl