Kapituła przy Polskiej Organizacji Turystycznej przyznaje co roku 1 Złoty Certyfikat oraz 10 Certyfikatów POT, produktom, które wchodzą tym samym w kanon najważniejszych atrakcji Polski. Dla naszego województwa to prawdziwe gwiazdy Kujawsko-Pomorskich Konstelacji dobrych miejsc. Jak na gwiazdy przystało – robią furorę wśród turystów, stanowią naszą turystyczną wizytówkę i budzą (życzliwą) zazdrość całej branży turystycznej.

Droga do sukcesu w turystyce nie jest łatwa, ale to pasja, głęboki związek ze swoim miejscem i poczucie wyjątkowości swojej misji sprawiło, że zarówno Żywe Muzeum Piernika, jak i Muzeum Mydła i Historii Brudu nie tylko osiągnęły spektakularne efekty, ale mają ogromny udział w pobudzaniu ruchu turystycznego w swoich miastach. Zdarza się, że to one stanowią główny cel przyjazdu. Dziękujemy, że są ambasadorami swoich miejsc, województwa i kujawsko-pomorskiej turystyki.

Polska Organizacja Turystyczna ogłosiła wyniki 15 edycji Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat POT, podczas uroczystej gali, która odbyła się w warszawskim Hotelu Marriott w czwartek, 23 listopada. Celem konkursu było, jak co roku, wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych Polski. W Kujawsko-Pomorskich Konstelacjach dobrych miejsc wielkie święto! Muzeum Żywego Piernika w Toruniu wraca ze Złotym Certyfikatem – pierwszym, który trafił do naszego województwa. Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy od teraz może pochwalić się Certyfikatem POT. W tym roku do konkursu zgłoszono aż 45 produktów z całego kraju. To niebywały sukces liderów branży turystycznej z Kujaw i Pomorza.
Podobnie jak w latach ubiegłych regionalny etap konkursu przeprowadzany jest za pomocą dedykowanej aplikacji. Koordynatorem etapu regionalnego jest Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna. Kapituła przy K-POT dokonała oceny otrzymanych zgłoszeń i wybrała 3 produkty turystyczne, które reprezentowały region w etapie ogólnopolskim konkursu o Certyfikat POT oraz 1 kandydata do Złotego Certyfikatu POT.

Certyfikaty POT przyznawane są produktom funkcjonującym na rynku nie krócej niż dwa lata. Złoty Certyfikat POT może uzyskać tylko ten produkt turystyczny, który otrzymał w ubiegłych latach Certyfikat POT, a jego zakres został rozszerzony o nowe atrakcje, oferty turystyczne. Złoty Certyfikat POT może być przyznany produktowi nie wcześniej niż po upływie 5 lat od daty otrzymania Certyfikatu POT.


W 2017 roku do etapu regionalnego zgłosiły się następujące produkty naszego województwa:
1) Inscenizacja epizodu wojennego w Annowie
2) Miasteczko westernowe Silverado City
3) Muzeum Historii Torunia
4) Muzeum Mydła i Historii Brudu
5) Muzeum Okręgowe w Toruniu
6) Pałuki
7) Szlak „Toruń-forty toruńskie-Toruń”
8) Zajazd Fojutowo miejscem dla miłośników aktywności fizycznej i rekreacji od 2 do 102 lat
9) Łabiszyńskie Spotkania z Historią
10) Średniowieczny Zespół Miejski Torunia
11) Święto Toruńskiego Piernika
W etapie regionalnym Kapituła wyłoniła trzech zwycięzców: Pałuki, Muzeum Mydła oraz Zajazd Fojutowo. Do Złotego Certyfikatu zgłoszono Żywe Muzeum Piernika.
 pole

Certyfikaty 2004-2016:

1. Festyn Archeologiczny w Biskupinie (2004) 2. Chełmno – miasto zakochanych (2008) 3. Żywe Muzeum Piernika (2008) 4. Fort IV „Yorck Żółkiewski” (2009) 5. Wenecka Noc z Parowozami (2009);  6. Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu (2010) 7. Wyspa Młyńska – Wyspą Kultury (2012) 8. Bella Skyway Festival (2014) 9. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (2015) 10. Exploseum – wybuchowa historia do odkrycia w Bydgoszczy (2016)

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE (2009) – odbywał się wówczas w Łodzi

https://www.pot.gov.pl/dzialania/i/konkursy/najlepszy-produkt-turystyczny