Drogami św. Jakuba wędrują pielgrzymi i turyści w ośmiu europejskich krajach. To szlak duchowej odnowy, poszukiwań wewnętrznej harmonii, spotkań z ludźmi i z Bogiem. Oznakowane muszlą miejsca Szlaku Św. Jakuba tworzą przecinająca całą Europę sieć dróg, prowadząc do Santiago de Compostela, gdzie na pielgrzymów czeka finał zmagań, ale jednocześnie nowy początek. Źródło niezapomnianych wrażeń, dla których warto przebywać setki, a nawet tysiące kilometrów. Szlak symbolicznie łączy kulturowe dziedzictwo Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Belgii, Niemiec, Litwy, Francji i Polski.
Fragment Camino Polaco przebiega przez nasze województwo dlatego czujemy się częścią Jakubowej Rodziny. Jej członkowie zjechali do Torunia (29-31 marca) by spotkać się w gronie przedstawicieli Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba z Composteli. Podążając śladami pielgrzymów goście odwiedzą Golub-Dobrzyń, Ciechocin, Elgiszewo, Płonne i Szafarnię.
Rozwój szlaku ma być szansą na pobudzenie turystyki i promocję potencjału turystycznego miejscowości tworzących Camino Polaco. Zgodnie z misją Federacji uczestnicy spotkania będą rozmawiać nt. integracji europejskich społeczności lokalnych oraz promocji szlaku będącego naszym wspólnym europejskim dziedzictwem. Warto przypomnieć, że Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu od lat zajmuje się interdyscyplinarnymi badaniami nad fenomenem Szlaku Świętego Jakuba w Polsce i Europie. Wzrost zainteresowania szlakiem w naszym województwie to efekt współpracy z hiszpańskim regionem Nawarra.
Sięgająca wczesnego średniowiecza tradycja pielgrzymowania do Santiago są ważne dla chrześcijańskiej i kulturowej tożsamości Europy. W latach 80-tych ubiegłego wieku szlak ożył na nowo. Sieć jako pierwsza trafiła na listę europejskich szlaków kulturowych, a następnie na listę światowego dziedzictwa UNESCO.